ჩინური მედია: ჩინეთი, იაპონია და სამხრეთ კორეა ამერიკის ტარიფებს ერთობლივად უპასუხებენ
ჩინეთი, იაპონია და სამხრეთ კორეა შეთანხმდნენ ერთიანი პასუხი გასცენ აშშ-ს სავაჭრო ტარიფებს. თუმცა, სეულმა ეს განცხადება „აშკარად გადაჭარბებულად" შეაფასა, ხოლო ტოკიომ უარყო მსგავსი მოლაპარაკებების არსებობა. ამის შესახებ  ინფორმაციას Reuters-ი ავრცელებს.
სახელმწიფო მედიის ეს კომენტარი გამოითქვა მას შემდეგ, რაც სამმა ქვეყანამ კვირას ხუთი წლის შემდეგ პირველად გამართა ეკონომიკური დიალოგი, რათა წაახალისოს რეგიონული ვაჭრობა. ეს მოხდა იმ ვითარებაში, როდესაც აზიის წამყვანი საექსპორტო ძალები აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მიერ შემოღებულ ტარიფებს უპირისპირდებიან.
ჩინეთის ცენტრალურ ტელევიზიასთან დაკავშირებული Yuyuan Tantian-ის მიერ Weibo-ზე გავრცელებული პოსტის თანახმად, იაპონია და სამხრეთ კორეა ჩინეთიდან ნახევარგამტარული ნედლეულის შემოტანით არიან დაინტერესებულნი, ხოლო ჩინეთი, თავის მხრივ, იაპონიიდან და სამხრეთ კორეიდან ჩიპური პროდუქციის შეძენას გეგმავს.
სტატიაში ასევე აღნიშნულია, რომ სამივე მხარე შეთანხმდა მიწოდების ჯაჭვის თანამშრომლობის გაძლიერებასა და ექსპორტის კონტროლზე უფრო ინტენსიური დიალოგის წარმოებაზე.
ამ ინფორმაციის შესახებ კითხვის საპასუხოდ, სამხრეთ კორეის ვაჭრობის სამინისტროს წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ „ვარაუდი, თითქოს არსებობდა აშშ-ს ტარიფებზე ერთობლივი პასუხის გეგმა, აშკარად გადაჭარბებულია" და მიუთითა ქვეყნების ერთობლივი განცხადების ოფიციალურ ტექსტზე.
იაპონიის ვაჭრობის მინისტრმა იოჯი მუტომ სამშაბათს გამართულ პრესკონფერენციაზე დაადასტურა, რომ შაბათ-კვირას შედგა ვაჭრობის მინისტრების შეხვედრა, თუმცა უარყო მსგავსი მოლაპარაკებების არსებობა, აღნიშნავდა რა, რომ შეხვედრა მხოლოდ აზრთა გაცვლის ფორმატში წარიმართა.
კვირაას,  შეხვედრის დროს სამი ქვეყნის ვაჭრობის მინისტრები შეთანხმდნენ, დააჩქარონ მოლაპარაკებები სამხრეთ კორეა-იაპონია-ჩინეთის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებაზე, რათა ხელი შეუწყონ „რეგიონულ და გლობალურ ვაჭრობას", როგორც ეს შეხვედრის შემდგომ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული.
„სამმა ქვეყანამ ფართოდ მიმოიხილა გლობალური სავაჭრო გარემო და როგორც ერთობლივ განცხადებაშია ასახული, მათ გაიზიარეს ერთიანი ხედვა ეკონომიკური და სავაჭრო თანამშრომლობის გაღრმავების აუცილებლობის შესახებ", – განაცხადა სამხრეთ კორეის ვაჭრობის სამინისტროს წარმომადგენელმა.
სამი ქვეყნის ვაჭრობის მინისტრები შეიკრიბნენ ტრამპის მიერ ოთხშაბათს დაგეგმილი განცხადების წინ, რომელიც ახალი ტარიფების შემოღებას უკავშირდება და რომელსაც აშშ-ს პრეზიდენტმა „განთავისუფლების დღე" უწოდა, ვინაიდან ის ვაშინგტონის არსებულ სავაჭრო ურთიერთობებს ცვლის.
პეკინი, სეული და ტოკიო შეერთებული შტატების უმნიშვნელოვანესი სავაჭრო პარტნიორები არიან, თუმცა მათ შორის ურთიერთობას ჩრდილავს ტერიტორიული დავები და ფუკუშიმას დაზიანებული ატომური ელექტროსადგურიდან ჩამდინარე წყლების გამოყოფის საკითხი.